ضد جوش صورت چیست و چه تاثیری در سلامت پوست دارد ⁉️🧏🏻

ضد جوش صورت

ضد جوش صورت چیست و چه تاثیری در سلامت پوست دارد؟

آکنه یا جوش می تواند یکی از آزار دهنده ترین مشکلات پوستی باشد. آکنه یا جوش صورت به دلایل مختلفی بر روی پوست ظاهر می شود. یکی از  شایع‌ ترین دلایل ایجاد جوش صورت، چربی بیش از اندازه پوست می باشد. جوش هایی که به دلیل چربی بر روی پوست ظاهر می‌ شوند، به راحتی  قابل  درمان هستند. شما می‌ توانید با کنترل چربی روی پوست، از بروز آکنه و جوش جلوگیری نمایید. برای این پیشگیری نیاز به استفاده از ضد جوش صورت دارید.

درمان جوش

ضد جوش صورت به شکل های مختلف از جمله کرم یا ژل عرضه می ‌شود. این نوع محصولات برای پیشگیری از جوش صورت مورد استفاده قرار می گیرند. همان طور که می دانید کیفیت و سلامت کالاهای آرایشی و بهداشتی از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. بنابراین برای انتخاب ضد جوش صورت باید فروشگاه های معتبر و مناسب را انتخاب کنید.

درمان جوش و ضد جوش صورت

اگر چه آکنه و جوش می تواند در هر سن و سالی بر روی پوست صورت مشاهده شود اما این عارضه در دوران بلوغ بیشتر پدیدار می گردد. آکنه یک بیماری پوستی التهابی بوده که سبب ظاهر شدن جوش و لک بر روی نواحی مختلف بدن مثل شانه، صورت، گردن، سینه و پشت می شود. این بیماری اگرچه مزمن بوده اما خطرناک نیست. با این وجود، به دلیل تاثیر منفی که بر روی ظاهر و زیبایی افراد دارد، سبب کاهش اعتماد به نفس و حس ناخوشایند می شود. ضد جوش صورت می تواند درمان خوبی برای آکنه باشد.

ترکیبات ضد جوش صورت

 

زمانی که فولیکول های مو به دلایل مختلف از جمله سلول های مرده پوست یا چربی دچار انسداد می شوند، شرایط بروز آکنه یا جوش ایجاد می ‌شود. جوش های سر سفید، جوش های سرسیاه از نوع التهابی، جوش های قرمز رنگ التهابی بر روی نواحی مختلفی از بدن مانند شانه ها، پشت، سینه و پیشانی ظاهر خواهند شد.

انواع جوش صورت

  • جوش های سر سفید نمونه متداول از جوش های صورت هستند که به عنوان جوش های سربسته نیز معرفی می شوند.
  • جوش های قرمز رنگ از نوع التهابی بوده و در واقع پاپول های چرکی هستند. این نوع جوش ها را با نام پوسچول نیز می‌ شناسند.
  • ضایعات کیستیک نیز به شکل یک توده دردناک در زیر پوست نمایان می شود.
  • جوش های سرسیاه نیز به عنوان جوش های سرباز معرفی می شوند. ندول یا گرهک به شکل توده های دردناک، سفت و بزرگ در زیر پوست نمایان می‌ شود.

دلایل بروز جوش

استفاده از ضد جوش صورت می ‌تواند در پیشگیری از انواع جوش صورت کارآیی داشته باشد.

  • ممکن است جوش های شما به دلیل فعالیت بیش از اندازه هورمون ها بر روی صورت ظاهر شده باشند.
  • چربی بیش از اندازه پوست می تواند سبب بروز جوش و آکنه بر روی صورت شود.
  • انسداد منافذ و فولیکول های مو با ترکیبات مختلف، شرایط برای بروز آکنه و جوش را به وجود می آورد.
  • باکتری ها می توانند عامل موثری در بروز آکنه و جوش صورت باشند.

ترکیبات ضد جوش صورت

ضد جوش صورت ترکیب موثری برای نابودی باکتری های پوست است. همان طور که گفتیم باکتری ها و آلودگی های پوست می توانند شرایط و زمینه لازم برای بروز آکنه و جوش صورت را به وجود آورند. همچنین چربی اضافی زیر پوست یا وجود سلول های مرده بر روی پوست، امکان انسداد منافذ پوست را به وجود آورده و همین مسئله دلیل مهمی برای بروز جوش و آکنه بر روی صورت خواهد بود.

بنزوئیل پراکسید

بنزوئیل پراکسید یکی از ترکیبات موثر و کاربردی است که در ضد جوش صورت مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع ضد جوش های صورت از نوع کرم یا ژل، ترکیب بنزوئیل پراکسید را به همراه دارند. این ماده در کرم ها و ژل ها به میزان ۲.۵ تا ۱۰ درصد استفاده می ‌شود. اگرچه بنزوئیل پراکسید در درمان جوش و آکنه بسیار تاثیر گذار است اما می تواند عوارض جانبی نیز به همراه داشته باشد. بروز لکه های قرمز رنگ بر روی پوست، پوسته پوسته شدن، خارش، خشکی پوست و سوزش می تواند از عوارض این ترکیب باشد.

ضد جوش صورت

سالیسیلیک اسید

سالیسیلیک اسید یکی از ترکیبات موثر موجود در ضد جوش صورت است. این ترکیب با اندازه های متفاوت ۰.۵ تا ۵ درصد در ژل ها و کرم های ضد جوش مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از سالیسیلیک اسید به منظور ممانعت از انسداد منافذ پوست حائز اهمیت می باشد. البته این ماده نیز می‌ تواند عوارضی مانند خارش ملایم پوست و سوزش را به همراه داشته باشد.

آلفا هیدروکسی اسید

آلفا هیدروکسی اسید نمونه دیگر از ترکیبات به کار رفته در ضد جوش صورت است. اسید لاکتیک و اسید گلوکونیک دو نوع اسید آلفا هیدروکسی موجود در ژل و کرم های ضد آکنه هستند. آلفا ترکیبی بسیار قدرتمند تولید شده از اسید میوه های حاوی قند می باشد. آلفا سلول‌های مرده پوست را پاکسازی می کند و از التهاب پوست می کاهد. ضمن اینکه شرایط موثری برای رشد سلول های جدید پوست فراهم می کند.

آلفا هیدروکسی اسید نه تنها باعث جلوگیری از بروز جوش و آکنه می شود، بلکه جوش ها و آکنه های روی پوست را نیز بهبود می بخشد و باعث لطافت و نرمی پوست می شود.

نحوه و میزان استفاده از ضد جوش صورت

برای استفاده از ضد جوش صورت ابتدا باید ناحیه مورد نظر و تحت درمان را مرطوب کنید. آن گاه مقداری از کرم یا ژل را  با دست بر روی ناحیه مورد نظر قرار داده و صاف کنید. در واقع شما باید یک لایه نازک از کرم یا ژل بر روی پوست آسیب دیده به وجود آورید.

معمولاً از ضد جوش صورت یک یا دو بار در روز استفاده می شود. اگر پوست شما از نوع حساس است، بهتر است از این کرم ها یک بار قبل از خواب شبانه استفاده کنید. ضد جوش صورت باید به میزان کافی مورد استفاده قرار بگیرد. چون در غیر این صورت باعث تحریک بیش از اندازه پوست می شود.

در صورتی که با پوست تحریک شده مواجه شدید، بهتر است پوست خود را به شکل مداوم شستشو دهید تا حالت تحریک شدگی پوست از بین برود.

 

نتیجه گیری :

یکی از  شایع‌ ترین دلایل ایجاد جوش صورت، چربی بیش از اندازه پوست می باشد. جوش هایی که به دلیل چربی بر روی پوست ظاهر می‌ شوند، به راحتی  قابل  درمان هستند. شما می‌ توانید با کنترل چربی روی پوست، از بروز آکنه و جوش جلوگیری نمایید. برای این پیشگیری نیاز به استفاده از ضد جوش صورت دارید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

chat
1
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید
Sajadian از اُمنفی آماده پاسخگویی به شماست.